Sąd karny w Paryżu skazał Aleksandra Winnika na pięć lat za pranie brudnych pieniędzy grzywną w wysokości 100.000 euro (~121.000 dolarów), za każdy rosyjski serwis informacyjny TASS.

Vinnik, który jest rzekomo twórcą rosyjskiej zamkniętej kryptokurrency exchange BTC-e, wyprał pieniądze za pośrednictwem bitcoin (EXANTE: Bitcoin) od 2011 do 2017 roku.

„Sąd uznał Aleksandra Winnika za winnego nasilonego prania pieniędzy i skazał go na pięć lat więzienia“ – powiedział sędzia.

Vinnik został zatrzymany w Grecji w 2017 roku na wniosek Stanów Zjednoczonych. Według władz USA, Vinnik odegrał główną rolę w grupie zaangażowanej w pranie około 4 miliardów dolarów w kryptokursach za pośrednictwem BTC-e.

W 2019 r. Grecja zgodziła się na ekstradycję Vinnika do Francji, a następnie do Stanów Zjednoczonych lub Rosji. Sam Vinnik neguje zarzuty stawiane przez Waszyngton i Paryż. W 2020 r. londyńska firma analityczna Elliptic odkryła, że BTC-e mogła być wykorzystywana przez Fancy Bear w latach 2015-2016 w cyberatakach Demokratycznego Komitetu Narodowego.